angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

How is food broken down in the process of chemical digestion?
Modern designers preferred a clean, sparse look. Which 1929 design was inspired by ancient Egyptian folding chairs?
Which of these are equal to 6.02 x 1023 particles? 12.01 g carbon (C) 44.08 g of silicon dioxide (SiO2) 16 g of ozone (O3) 16.04 g of carbon tetrahy
Read the sentence and answer the question. apollo astronauts took additional classes astronomy, earth geology, life sciences, and geology of the moon. which cor
Why might you use groups on a linux system?
Adolescents who are creative are likely to have had parents who: a. encouraged their childrenÂ’s curiosity in early life b. encouraged their children to contr
I would like a Brainiac to help me with this thing - thx
Define the three main forms of legal ownership of a business. Which one appeals most to you and why?
x4 − 4x3 = 6x2 − 12x From least to greatest, what are the integral roots of the equation?The answer is -2 and 0. I had to take an L.
After all that you have learned in this unit, construct a pamphlet (brochure) in Microsoft Publisher helping new freshman to encode and retrieve information tha