kwbarajas
kwbarajas kwbarajas
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

When finding unit prices what goes in the numerator?
1 unit
The cost
The item

Respuesta :

simone7588
simone7588 simone7588
  • 02-03-2021

Answer:

Cost

Step-by-step explanation:

price/cost goes first

Answer Link
rw5zy4hug6
rw5zy4hug6 rw5zy4hug6
  • 02-03-2021
The cost I’m pretty sure.
Answer Link

Otras preguntas

Maggie bought 2 boxes of cupcakes for her daughters. She ate one cupcake herself and told her 3 daughters to share the remaining cupcakes equally. If there were
Chris bought 2 chicken sandwiches and 3 bowls of vegetable soup for $50, not including tax. Jim bought 1 chicken sandwich and 2 bowls of vegetable soup for$9.50
How many sheep are there if 9 sheep represent 15 percent of the total
Which environmental program protects the supply of groundwater? Caribbean Planning for the Adaptation of Climate Change PPG 7 Pilot Project in Brazil South Amer
A scientist is studying the population decline of cheetahs in Africa and the Middle East over the past several decades. Which best describes this situation? a c
Tony made 14 liters of punch for the party . His guest drank 9500 mL of the punch . How much punch does he have left over?
How does the atmosphere affect radiation
Which of the following describes a basic belief or practice in Judaism? A. refusing to live among people of different beliefs B. reading and understanding the T
If a car is towed 12 miles to the repair shop and the tow charge is 3.50 per mile how much does the tow cost
Simplify. Write in radical form. (x^3y^-2/xy)^-1/5