ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

pls help math!!!!!!!!!!!!!!
Josh earned $72 less than his sister who earned $93 more than her mom. If they earned a total of $504, how much did josh earn
If the numerator of a fraction is increased by 3, the fraction becomes 3/4.If the denominator is decreased by 7,the fraction becomes 1. Determine the original f
Explain what are shields/body protection for the immune system.
Working together, Ann and Jane tiled a total of 480 square feet in 3 hours. They each tiled the same number of square feet. What is the average rate that Ann an
Find the area of a circle with a radius of 3mm. With explanation, please
Evaluate the expression 64 (15-1x2-9
What is 2(x + 2) + (x + 5)
Are 6/8 and 9/12 proportional? O Yes, 3/4=3/4 O No, 6/8=3/4 O Yes, 1/2= 1/2 O No, 1/4= 3/4 O No, 1/4= 1/2
what are the 7 wonders of world​