tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Amy and two of her friends eat lunch at a restaurant. Their bill, including tax, comes to $27.63. They decide to split the bill equally. Amy wants to leave a 20
Exercise 1. Mark the letter A, B, C or D to indicate the word whose underlined part differs from the other three in pronunciation in each of the following quest
If you've read the story, "The Possibility of Evil" please help me answer this question.
What is the value of the expression? -26 – (6)^2 - Enter your answer in the box.
Arrange these in the proper order from the nose to the lungs.
im not good at this stuff please help <3 :)
what is the term for the way individuals perceive their ability to perform across a variety of different situations?
Solve the proportion for x.
the owner of consigned goods is called the and the one who sells goods for the owner is called the :
What are examples of the relationships between environmental factors and the expression of particular genetic traits?