Nadira1010
Nadira1010 Nadira1010
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

please help me on this i really need your help

please help me on this i really need your help class=

Respuesta :

Podetola
Podetola Podetola
  • 03-03-2021

Answer: The unit rate is 16 miles per gallon

Step-by-step explanation:

464 miles for 29 gallons

? miles for 1 gallon

29x = 464

Divide both sides by 29

x = 16

Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)