yeetzy0
yeetzy0 yeetzy0
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

Respuesta :

25jmaas
25jmaas 25jmaas
  • 04-03-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer Link
PiaDeveau PiaDeveau
  • 20-04-2022

The cost of each orange in the bag is $0.249 (Approx.) by the costing method.

Costing based problem:

What information do we have?

Total number of oranges in beg = 12

Cost of bag = $2.99

Cost of each orange = Cost of bag / Total number of oranges in beg

Cost of each orange = 2.99 / 12

Cost of each orange = 0.249 (Approx.)

Find out more information about 'Cost'.

https://brainly.com/question/14094934?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

What is 3.14 times 10
5.2 G of HCl are dissolved in 25 mL of solution. What is the molarity? A) 0.21 M B) 210 M C) 0.0057 M D) 5.7 M
Which set of ratios could be used to determine if one triangle is a dilation of the other? A triangle with side lengths 3.6, 5.4, 6. A triangle with side length
ASAP!!!!!!! Which of these references would be reliable sources for a presentation on the role of the US president in government? Check all that apply. A) a Whi
What's the answer please?
What is the value of y if f(x)=-3?
Which values are solutions to the inequality –3x – 4 < 2?
Given right triangle ABC what is the value of tanA AB=26 BC=24 AC= 10
Help please answer please I beg you to answer this
[tex]\frac{4}\sqrt {5} + \frac{1}\sqrt{5}[/tex] Simplify the expression. 4/square root of 5 + 1/ square root 5