vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Why were the 1920's considered the best and worst of times?
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en
What is a series of events that cells go through as they grow and divide
What is a series of events that cells go through as they grow and divide
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
A number cube is rolled 24 times and lands on 2 four times and on 6 three time. Find the experimental probability of not landing on a 6
What sorts of signals does the brain use to communicate sensations, thoughts and actions?