taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to get amount after a percentage increase in excel​
If g(x) = 4x - 3 and h(x) = -4x, what is g(5) + h(3)?
En qué benefician a los seres humanos los elementos del clima​
A line passes through the points (10, 4) and (8, 2). What is its equation in slope-intercept form?​
Convert the temperature from degrees Fahrenheit to degrees Celsius, using the formula ​
what colour are the flowers of the common cow-wheat?
Plz help! Due tonight! What is the federal bureaucracy? Explain.
Which of the following best defines situational irony? Question 21 options: What actually happens is the opposite of what a person would expect to happen The wo
Please help me diagram these sentences, ASAP!! Provide a picture of your sentence diagram for each sentence, thank uu!! :) 1. Follow me if you want to see the
Topic : Geometry Can someone tell me what Non-Euclidean Geometry is in 4-8 sentences ?