mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

4. Diaries, letters, and journals are _____. always strictly factual never used in historical research typically published during the author's life firsthand ac
A large cheese pizza costs $11.99.A medium cheese pizza costs $8.99. How much 5 large and medium pizza cost
Sharon drops a rubber ball from a height of 160 feet. Every bounce sends the ball half as high as it was before. What is the total vertical (up and down) distan
Among other things, __________ involves making a client aware of resources in the community, as well as providing information related to substance abuse, HIV/AI
Follow the steps provided in the simulation to add water to the graduated cylinder, select one of the three samples (copper, silver, or gold), set its mass to t
Fragmentation is a way to
How does an object become negatively charged ?
Concord Corporation reported the following year-end information: Beginning work in process inventory $1080000 Beginning raw materials inventory 300000 Ending wo
The acts of piracy by the "sea dogs" provided what country with the money to finance the exploration and colonization of America? England Spain France Portugal
please help me with this math question ​