dds6 dds6
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

at the market you can buy 5 bags of apples for 23.60 at the orchard you can get 7bags of apples for 32.76 which is the better deal?

Respuesta :

RicoV
RicoV RicoV
  • 01-12-2016
23.60/5 = $4.72 per bag
32.76/7 = $4.68 per bag
so 7 bags of apples for $32.76
Answer Link
ash77793
ash77793 ash77793
  • 01-12-2016
7 bags for 32.76 is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Help??? What is 3x+5x=67y?
Which of the following molecules has polar bonds but is a nonpolar molecule? a. H₂ b. H₂O c. NH₃ d. NaCl e. CO₂ Can anyone explain this one?
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
what are some reasons for limiting authority
why did  the volcano explode
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
do you know how to say my in Spanish?
which expression is equivalent to x^4-y^4?
What is the purpose of sensory adaptation