krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

What is the resultant of a+b? 3, 3 9, 3 6, 6 7, 5
What's the rate of change of y=4x+7?
7-107. Identify the terms, coefficients, constant terms, and factors in each expression below. a. 3x2 + (−4x) + 1 b. 3(2x − 1) + 2
Which of the following accurately describes a difference in the long-term impact of Zoroastrianism and the Vedic religion? A. Zoroastrianism gave rise to Dao
Greg pulls two coins out of his pocket randomly without replacement. If his pocket contains one nickel, one dime, and one quarter, what is the probability that
El contenido de las baterías para teléfonos celulares se basa en una combinación de cadmio, hierro y níquel. Cierto modelo puede ser recargado hasta 3000 (tres
which postulate or theorem could be used to prove triangleLMQ is congruent to triangleLNP
There are two levels on which something can be valid: subjective and objective. which one is more important?
What information does the in-text citation "(dolan 175)" provide the reader of a research paper? a. the author's last name and the page number of the quotation
[tex]solve the following logarithmic equation: log _{12} (x-3) - log_{12} (x+7)=log_{12}3[/tex]