49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

(e) In the adjoining figure, P is mid-point of side AD​
What sign that an infant is beginning to understand that actions have a reactions
Who put all the old magazines the cupboard ? Use appropriate prepositions
I have a question asking "What is the average value of the function x^2+4x-9 on the interval [-1,7]?" I keep on getting the answer 10 by plugging in -1 for x an
Why sugar is an organic compound
How can two people have completely different personalities from each other? Support your argument with logical examples from your knowledge of Allport’s’ Trait
4. Simplifyyyyyyyyyyyyyyuyyyyyyyyyyyy
The tallest point in England is 3209ft above sea level. The lowest point in England is -9.8ft below sea level. What is the difference between the tallest and lo
Draw 2 diagrams for single, double and triple covalent bonds formed in differant molecules.​
Donald fills his gas tank before leaving in a trip. His car uses gasoline at a constant rate and the amount of gasoline , g , remaining after m miles cab be mod