davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 66+ )
Otras preguntas
What might have been some of the reasons people began moving around the world
0.0072 in expanded form
Is 20 hundredths equal to 2 thousandths?
One liter of petrol costs $187/4. What is the cost of $35 liters of petrol
Why did the Communists undertake the Long March? to escape from the Nationalist forces to attack the Nationalist forces to drive the Japanese from China to driv
Which Renaissance artist also filled notebooks with plans for flying machines and armored cars, observations of plants and animals, and anatomical drawings of t
How do add pictures on here
write in exponent form and word form 10x10x10
New farming arrangements led to a. a focus on cash crops. b. the rise of cities in the South. c. rural prosperity in the South. d. more black ownership of land.
281 480 100 what place value is the 8 in