Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

I need help bro like I'm screaming crying rn dude its not even a joke anymore
Where did leonardo divinci say this the greatest deception men suffer is from their own opinions
Match each equation to the situation it represents.
Drag the numbers to put the following steps in the correct order
In a civil case, the first document filed is a(n) A. Interrogatory B. Complaint C. Deposition D. Answer
HELP ASAP GIVING BRAINLIEST LETS GO! In a dark hallway, you have a hard time finding your way to the bathroom. To find the bathroom, you try the following: Shou
1 what is the difference between a verb and a noun brainpop
Adrianna has $20 in her savings account. Each week she will add $5 to it. Which equation represents this situation?
In "a wagner matinee," cather contrasts aunt georgiana's life of music and sophistication in boston with her pioneer life in nebraska. how does this affect the
Need some math help 50pts