Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with all I will mark you brainly
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
Differentiate between the points of parity to the points of difference based on the given scenarios. Points of parity I Points of difference A national college
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.