shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

[tex] \frac{ log(8) }{log(2) } [/tex]The answer please​
2/5 x 0.22= I need to know this answer
the increase of current when 15 V is applied to 10000ohm rheostat which is adjusted to 1000ohm value​
In a town of 42800 people.48% are male.the rest are female. how many more female are there than males​
In 3–5 complete sentences, thoroughly explain how your protagonist changes from the beginning of the story to the end in your Module One short story? Provide at
A car travels 192 miles on 6 gallons of gas. How far can it travel on 8 gallons of gas?
1. The density of a bar of soap is 0.8 g/mL. If the mass of the soap is 108.5 9. what is the volume of the bar of soap?
-List some of the websites that may help you to know more about the plate tectonics theory,​
what were the chief features of the polis? compare and contrast the values, institutions, and actions of the city-state of Sparta and Athens?
Activity: essayexplain the performance practices during the following periods?a. Medieval b. Renaissance c. Baroque ​