bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

4. Elizabeth has organized a set of cards from greatest to least. However, she has made a few mistakes. Identify which numbers are not in the correct location.
which enlightenment thinkers ideas seem especially compatible with representative democracy? do any of their ideas seem anti-democratic? explain. PLEASE HELP
what is an alternative spanish phrase for el internet
Answer this match question please, i need itt
-1/2x + 9 less than or equal to 3
Need Helppppppp !!!!!
Combine two words in this sentence: The photographer gets really close to the bird because he wants a close up shot.
Which particle diagram represents a mixture of three substances
potassium + water = potassium hydroxide + hydrogen​
For a reaction: Ca(OH)₂ + 2NH₂Cl → CaCl₂ + 2NH₂ + 2H₂O The reaction is carried out by mixing 7 g of pure (Ca(OH)₂ and 7 g of pure NHCI (a) Find the limiting rea