prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

What is the process of undertaking public construction projects? ​
The Venn diagram compares aerobic respiration and anaerobic respiration. A Venn diagram is shown. One circle is labeled aerobic and the other circle is labeled
Halla el valor de x : •27/x = x/3
What is a good claim about health and fitness?
1. My brother ………… the dog for a walk at six o’clock every morning. A. takes B. make C. put D. has
Translate into an algebraic expression and simplify if possible: How far have i travelled if i biked at 10mph for h hrs, i walked 3mph for twice as long as i b
Read the itinerary for a short trip to Louisiana and answer the questions in English. VENEZ EN LOUISIANE! SUGGESTIONS POUR UN COURT SÉJOUR JOUR 1: Voyage en avi
find the measure of a
बर्फ का फूल कैसे बनता है? Oa.हवा के धीरे-धीरे बहने से Ob.हवा के मध्यम गति से ०८.हवा के तेज चलने से​
can anyone answer this?