alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

The function gx) = x^2is transformed to obtain function hr. h(x) = g(x-3). Which statement describes how the graph of h is different from the graph of g? A. The
ASAP HELP WILL MARK BRAINLIEST
Find from the first principle the derivative of 4x² -2with respect to x. Brailiest will be given please hurry​
ASAP Easy Answer (10 points) Which of the following examples illustrates a type of control the government exercises over the banking industry? A. Setting the pr
Martin Farley and Ashley Clark formed a limited liability company with an operating agreement that provided a salary allowance of $70,000 and $56,000 to each me
Veronica wants to buy a house that costs $249,900. She is going to make a 20% down payment. How much is her down payment in dollars?
Find the measure of c.
How long will it take $3800 to grow into $5700 if it’s invested at 6% interest compounded continuously?
Plzzzzz help ASAP!!!!!! Solve: x/32=15/20
22/55 of a number is what percentage of that number