daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What's a Protective tariff?
The heads of which presidents are carved into Mount Rushmore?
Calculate the number of oxygen atoms in 2.00 moles of Mn2O7
Where does the Liberty Bell hang?
The acceleration of the gravity Moon is equal to one-sixth of Earth's gravitational acceleration times. if an astronaut has a mass of 60 kg, what is the mass an
d = √[( x₂ - x₁) + (y₂ - y₁)] Midpoint Formula Slope Form Distance Formula Quadratic Formula
Who wrote the sonnet, “The New Colossus,” which is engraved on the pedestal of the Statue of Liberty?
This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
need help fast what are all the solution to this problem