jj509 jj509
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

If one poster cost $6 how much would it be if I wanted to buy 80

Respuesta :

PeterPan58
PeterPan58 PeterPan58
  • 12-09-2021
EXPLANATION:
Cost of 1 poster= $6
Cost of 80 posters= $(6*80) = $480

ANSWER: 80 posters would cost $480

Hope it helps u!
Answer Link
yoursuspicious
yoursuspicious yoursuspicious
  • 12-09-2021

Answer:

it would cost $480

Step-by-step explanation:

1 poster = $6

80 posters = ?

80 posters = $6 x 80 => $480

                 

Answer Link

Otras preguntas

is r=3 a solution to the inequality r+4>7
In the ordered pair (4,9) what is the y value ?
Put yourself in the place of a television news reporter. Write a story describing the effects of the dissolution of the Soviet Union on the U.S. and at least on
What is the answer I need help? PLZ HELP ME
Place the indicated product in the proper location on the grid. (2a ^2b ) ^4
Find 3% of 18 and round to the nearest tenth.
mention the problems raised in england in the 19th C due to the use of coal in industrial cities.
Actinomyocin-D was found to be effective in preventing the growth of rapidly dividing tumor cells by blocking DNA replication. Scientists discovered actinomycin
If this shape is 2 inches wide at every width of its 4 inch tall height, what is the area of this shape? A) 6 in2 B) 8 in2 C) 12 in2 D) Not enough informati
cora cuts the apple pies into equal parts. ( 2 apple pies each 6 slices) what fraction greater than 1 names both apples pies?