britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What can cancer do to your brain?
Amanda bought 4 shirts and 9 skirts for $168.75. On another day she bought 3 shirts and 12 skirts for $172.50. How much did she pay for 1shirt and 1 skirt?​
La respuesta correcta
Does (6,3) make the inequality 16x+20y≤5 true?
Find the fraction les than one twelfths. Find another fraction less than the fraction you found. Can you continue this process? Is there a “smallest” fraction g
Which of the following atoms typically form negative ions? (a) F (b) Li (c) Ne (d) S (e) Al (f) Be
What is 2x to the second power+ 6x-8 and x+3 in standered form
There are 6 number cards (-4,-2,-1 ,5, 6, 8) arrange the cards into three pairs with the same total
Which of the following is a case of frictional unemployment? A. Timothy is looking for a job where he can apply his expertise in computer programming. B. Thom
For her vacation Mrs. Andrews bought $300 worth of traveler's checks in $10 and $20 denominations travelers checks in all, how many of each denomination does sh