mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Sid wrote 541,309 on his paper. Using words and numbers explain how the number would change if he switched the digits in the hundred thousands and tens place
you want to describe the harmonic motion of a swing. You find out that it take 2 seconds for the swing to complete one cycle. What is the swing's period and fre
Please help me on these questions, Thanks  29. Express six and three-fifths as an improper fraction.  30. Find the improper fraction that is equivalent to eight
what are the constants of t-shirts
How do you put 11.85 as a fraction
When you sneeze, the air in your lungs accelerates from rest to approximately 150km/h in about 0.50 seconds. What is the acceleration, in units of g?
-7x-17= -9x+13solve for xwork too please!
What comes after 100,81,64,49
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag
why do polar bears have sharp claws ?