MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

A student government organization is selling Christmas trees as a fundraiser. On Friday, they sold 5 noble fir trees and 3 douglas fir trees for a total of $420
4x-2y=14 y=1/2x-1 Solve the system of linear equations by substitution. Check your answer.
Can someone explain the equation Q = M C delta T or Q = MCΔT Thanks!
a antonym for biosphere
The area of the base of a prism is 50 mm2. The perimeter of the base is 30 mm. The height of the prism is 7 mm. What is the surface area of the prism?
Explain who or what "Año Viejo" is and its significance.
Please answer theses division problems!! 9 divided by 3/7
Did feudalism create a stable form of government?
what was NOT a primary goal of marriage in a feudal system at the noble level? A. Exchange of land and goods B. love and companionship C. Political arrangement
how many cups of water should be mixed with 1/4 cup of vinegar to make the cleaning solution?