jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

What affects the population distribution in the highlands region
A particular style of sunglasses costs the retailer $90 per pair. At what price should the retailer mark them so he can sell them at a 10% discount off the ori
Match the subject pronouns to the correct present conjugation of trabajar. 1. yo trabajamos 2. tú trabajo 3. el/ella/usted trabajáis 4. nosotros/nosotras trabaj
What does n, l and s mean in chemistry?
What does the government do for people?
The technology is so light that you can _____ feel it in your hands. A. Really B. Quite C. Hardly D. Very
Which answer best represents ten thousand in scientific notation? O 1.0 x 104 O 10 x 10-4 O 1.0 x 10-4 O 10 x 104
solid points on small dams of pakistan why they are better and with examples
John has done work of 1000 J while pushing a table using 300N force. find the distance covered by the table along the direction of the force.​
I make $4 per hour as a waiter, plus tips. This week, after earning $196 in tips, I made a total of $332. How many hours did I work this week?