marathebest marathebest
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8) Damiya has $20 for lunch. She bought
lunch 3 times last week and twice this
week. She now only has $7.50 left. How
much did each lunch cost? Write an
equation and show your work to solve.

Respuesta :

assash05 assash05
  • 02-11-2021
$2.50 each lunch.
$20-$7.50=$12.50
In total she bought lunch 5 times,
So, $12.50/5 = 2.5
Answer Link

Otras preguntas

solve the following equation
Les reponses s il vous plait
Any system of government in which a small group holds power is called
The construction site needs 19 liters 2 deciliters of cement and uses up 46 liters 4 deciliters of water every day to make concrete. How many liters of cement a
Qué declaracion mejor describe un historiador?
It scraped on my raw nerves like sandpaper figurative language
Which one is the negative form of 'I always support him."
Si el conductor de un automóvil desea aumentar su rapidez de 39mi/h a 81mi/h mientras corre una distancia de 941ft ¿Cuál es la aceleración constante que debe ma
It scraped on my raw nerves like sandpaper figurative language
Bravia- Grammar 8 90 O EXERCISE 9.8 Complete the sentences using the Present Perfect or Present Perfect Continuous Tense of the verbs in brackets. 1. The child'