aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Look at the graph and click the year in which the total number of deaths exceeded the total numbers of births
Hurricane winds have been measured at about 200 mph. the highest speed winds are found:
A woman is riding a jet ski at a speed of 23.7 m/s and notices a seawall straight ahead. the farthest she can lean the craft in order to make a turn is 26.5°. t
Write equations for the horizontal and vertical lines passing through the point (-8,8)
Which direct object pronoun best completes the following sentence? Notre grand-mère est très sympa. Elle ____ donne toujours des cadeaux. A) me B) vous C) no
Let f(x)=-3+7a. slove y=f(x) for xb. Find the input to f(x) when the output if -8
Some Eastern European nations tried to solve problems caused by the dissolution of the Soviet Union by _____. (Select all that apply) decreasing government deb
A ball is thrown downward from some height above the ground. At the instant before it reaches the ground, the ball's kinetic energy will be equal to which of th
Points A,B, and C are collinear. Points M and N are the midpoints of segments AB and AC. Prove that BC = 2MN
Phase is the period during the life of a cell when it has finished my mitotic division