victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

4-8(-2-6t) if t = -1
Which of the following was one of President Harding's goals?​
There are four large groups of people, each with 1000 members. Any two of these groups have 100 members in common. Any three of these groups have 10 members in
Aerobic activities a. enable muscles to use less oxygen than normal b. do not require voluntary muscle c. force muscle cells to use more vitamins and minerals f
Exothermic reactions are favored because they release heat to the environment. Would an exothermic reaction be more favored or less favored if it were carried o
Solve for (p). 17−2p=2p+5+2p p= ?
I need some help with this math question (period of the function)
Four months after his initial exam, Mr. Joiner returns to his physician for a follow-up appointment. He has lost 10 pounds, but his fasting blood glucose level
Ivory makes $18 a day babysitting. Which expression would you use to find how much Ivory earns if she works 20 days in 6 months? a) 20x20 b) 20x18 c) 20x 6 d) 1
The mean life span of a brand name tire is 50,000 miles. Assume that the life spans of the tires are normally distributed, and the population standard deviation