forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Describe what these people are doing or feeling using an expression with tener
High-efficiency particulate air (HEPA) filters are designed to remove which sized particles from the environment? 0.1 microns or smaller a) b) 0.3 microns or la
Let x and b be positive real numbers so that log_b(x^2) = 10. Find log_3sqrtb (1/x)
is it adjacent or vertical find the value of X
14th Amendment description
AC, DF and YZ are straight lines and all angles are in degrees. By first considering the angles on line ABC, show that AC is parallel to DF.
4x + y = 4 2x + 6y = 24 Which action creates an equivalent system that will eliminate one variable when they are combined?
Level Find the area of the circle. 37.68 ft? 28.26 ft? .r=0 ft 6 9.42 ft? 18.84 ft? 113.04 ft?
Solve for X. Leave your answer in the simplest radical form. Image down below! Someone please help me with this, I’ll give you brainlist and points!
Which innovation changed the way people viewed movies in the 1900s