yylove880
yylove880 yylove880
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

At the market, grapes cost $0.85 per pound. Clarissa buys grapes and pays a total of $2.55. How many pounds of grapes does she buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
2.55/.85=255/85=51/17=3

The answer is 3
Answer Link
Nicklebron2003
Nicklebron2003 Nicklebron2003
  • 04-01-2017
The awesome of this question is 3
Answer Link

Otras preguntas

Jeff drinks 2/3 of a glass of juice. which fraction is equivalent to 2/3?
Which food prepared for Seder represents the bitterness of slavery?
al jogged along a trail that was 1/4 of a mile long.she jogged along the trail 8 times. how many miles did al jog ?
ling sees that in this window design there are rectangles of different sizes how many rectangles in all are in the design
After 8 years a loan grows to $75 210. If the interest was compounded annually at a rate of 8.5%, find the size of the initial loan to the nearest dollar.
what is 0.0023 as a fraction
solve for the variable yx7=35
Write one measurement that is between 3/16 and 7/8 Inch on a ruler
How many grams of chromium are needed to react with an excess of CuSO4 to produce 27.0g Cu? A) 14.7 grams B) 18.0 grams C) 33.2 grams D) 81.5 grams
9p^2-12p+4 factor the equation please