jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the solution set of the inequality x+2 greater than or equal to 6
List, in order, all the vessels blood must flow through to get from the abdominal aorta into the kidney and back to the inferior vena cava.
What are the zeros of the function below? Check all that apply. F(x) =x(x-2)/(x+3)(x-5)
An equation was used to predict possible sales of phones for 6 months. The actual sales of phones are also listed. Actual sales 55 150 325 510 780 990 Predicted
What was one major success of the Strategic Defense Initiative? A. It created stability in Central Asia following the collapse of the Soviet Union. O B. It demo
Alex purchased a new suit discounted by 65%. He paid $35.80 for the suit. What was its original price? HELP
A man builds a model plane that is a scale model of an original. The original plane is 150 feet in length. If the scale model uses 4 inches for every 50 feet, t
Select the two values of x that are roots of this equation. 2x-5=-3x^2 A. x= 3 B. X=1 C. x=-5/3 D. x=-1/2
Based on the graph, which of the following statements is true? A. The number of cupcakes depends on the total price. B. The total price depends on the number of
What do roger and fry and clement greenberg have in common