10jarmcd07922
10jarmcd07922 10jarmcd07922
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At Arnold's Arcade, a child can buy 21 tokens for $6. At this rate, how many tokens would $20 get someone?

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 03-12-2021

Based on the information given, the number of tokens that will be bought if a child has $20 will be 70.

Since a child can buy 21 tokens for $6, the cost of one token will be:

= $6 / 21 = $0.2857143

Therefore, if a child has $20, the number of tokens that will be gotten will be:

= $20 / $0.2857143

= 70

Therefore, 70 tokens will be bought.

Read related link on:

https://brainly.com/question/25776703

Answer Link

Otras preguntas

—Paco, no _____ nada ahora. Vamos a cenar en 10 minutos. comes (wrong) comas comió come
The restaurant Joe's Tasty Burgers just created a new hamburger that they call "The Joe Special." They want to protect the name of the burger so that no other
What effect did the platt amendment have on Cuban citizens
PLEASE HELP! I DONT KNOW THE ANSWER! AHHH I WILLL MARK BRILLIANCE IF ITS RIGHT! April adds the expressions 9x + 7 and 5x – 3. Evan adds the expressions 14x + 2
help me plz thx so much
I don’t know this answer help?
please answer this question
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
Convert -√3-i to polar form. a. 2cis(pi)/6 b. 2cis5(pi)/6 c. 2cis7(pi)/6 d. 2cis11(pi)/6 e. 2cis4(pi)/6
A train travels 81 kilometers in 3 hours, and then 63 kilometers in 4 hours. What is its average speed?