goldsonnoah9 goldsonnoah9
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-kilogram bag of red onions costs $4.53. What is the unit price?

Respuesta :

MathWiz0001
MathWiz0001 MathWiz0001
  • 02-12-2021

Answer:

$1.51

Step-by-step explanation:

Unit price represents the cost of only one item.

To find our answer:

Divide $4.53 by 3, to represent the cost of one kg. bag of red onions.

4.53 / 3 = 1.51

Check:

(One kg. bag) $1.51 x 3 (Represents the number of bags given)

= $4.53

The unit price of a 3-kg. bag with the cost of $4.53, is $1.51 per one kg.

Answer Link

Otras preguntas

Fossils are most commonly found in which type of rock?
Which word has the long e sound? a. client b. inferior c. beautiful d. poetic
How did i travel irf i went from nyc to tren ton a distance of90 miles at45 miles per hour how long did it take
How well did feudalism establish order in the Middle ages?
Which theater is considered Shakespeare's theater? A. The Swan B. The Globe C. The Rose D. The Stage
Please help with Algebra 1
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK
How do you put allele in a sentence
Please help with Algebra 1
In which system of government would states function independently of each other?