eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

What are some religious disagreements? Happening in the world right now all I Want is a link and i'll give brainlest.
If u = <2, -5>, v = <3, -2>, and w = <5, -3>, which operation is represented by this graph?
Which type of substance is graphene? A) atom B) mixture C) molecule D) compound
How is the function related to its parent function? Graph the function by translating the parent function. y = x^2-5
Why is gypsum considered something you use everyday?
3/10+4/100 i really need help with it because i forgot what to do
The main difference between central idea and theme is... Question 1 options: A) Theme is found when you have more than one main character. B) Themes ar
Which of the following statements are TRUE for first-order analyses of NMR spectra (the type of analysis most commonly done). 1. Carbon-13, an NMR-active nucleu
Eric and Charles are on their high school track and field team. Eric is participating in hurdles and the javelin. For every 5 hours that Eric spends practicing
I Picked C can someone please help me !!!!! Thanks Choose the sentence that is written correctly. A. If you do not understand why you received a particular