whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Use the drop-down menus to complete the statements. In ancient Rome, held the highest political office. The senate could ✓ laws. The assemblies could laws.
Solve the system of linear equations by substitution. Check your solution. PLEASE HURRY!!
I need to know the answer to this question
I need help !! I don’t understand this one
pls answer thank you​
root hair cells absorb these plant is called what
A scale drawing of a rectangular park had a scale of 1 cm = 60 m What is the actual perimeter of the park in meters?
Hurry I need help rn!!
the reciprocal of 6 and -12y - 18x
Match these items. Match the items in the left column to the items in the right column. 1. depression or anxiety developed in response to a stressful situation