ZAMARIA3983 ZAMARIA3983
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One restaurant sells a family meal for $22 plus $2 per drink.
.
Another restaurant sells a family meal for $25 plus $1.50 per
drink. How many drinks need to be purchased at each
restaurant so the the total cost for a meal and drinks is the
same?

Respuesta :

kendrabills00
kendrabills00 kendrabills00
  • 02-02-2022

Answer:

the 2$ resturant needs 11 and the $1.50 needs 16

Step-by-step explanation:

division

Answer Link

Otras preguntas

18 a exactement 6 diviseurs
Given a polynomial f(x), if (x + 7) is a factor, what else must be true
Hey can you help me fast!!! I will give brain list if the answer is right!
In your own words, explain what is happening in this chart. Please use the terms Marginal Cost and Marginal Revenue in your answer.
Explain how manganese and iron ores commonly form.
Help pls ••••••••••••••••
Read the passage. (1) Fights have been a part of hockey for decades, but should they continue to characterize the sport? (2) For my part, I believe that fightin
reposting cuz a mod named hannah took it down lol ..
Benefits of making change to the environment (at least 3) **Explain what the benefits are.
How was Religion and Honor in the slave South like? Must be 5-7 sentences! I give Brainliest! Please no links