madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

What were the two diseases that europeans broth to the new world that killed american indians?
The driving force behind the marketing concept is the ___________________________. price consumer product quality of merchandise
Read the excerpt below from The Lorax by Dr. Seuss and answer the question that follows. From the rippulous pond came the comfortable sound of the Humming-Fish
which drug comes from a poppy plant
A pair of genes is inherited together 97 percent of the time. This means that the two genes _______________________. are three map units apart cross over
Elessa had some papers. there were five stickers on each paper. which expression represents the number of stickers? a. δ – 5 b. 5 δ c. δ ÷ 5 d. 5 × δ
Which sentence contains a NOUN clause? Question 9 options: The prize for the biggest fish The prize goes to whoever catches the biggest fish. The biggest fish f
What type of vegetation found in bangladesh?
What are some arguments for and against the Greek's contribution to modern communication? Any sites you can suggest?
Why did native americans come to minnesota??