joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Political aspect can improve the condition of hpe in the country. How?​
A couch went on a 16% off sale. The sale price is given as $1008. What was the original price of the couch?
11/12-5/6 is it closer to 0/1/2
Triangle 1 and Triangle 2, shown below, are similar triangles. Which proportion can be used to find side x in Triangle 1? A. 6/9 = x/6 B.4/6 = x/10.5 C.4/6 = 10
A writer should to organize ideas for an informative essay
I need help to find the measures and lengths of these arcs
what did the russian American company do to care for its colonists in Alaska​
Do you agree or disagree with this following statement? Model trains fascinate everyone—both children and adults. Explain why you voted the way you did.
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
what type of government did Rome have after Augustus rose died A) monarchy B) oligarchy C) tyranny