im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

jean cost $45, they are now priced $40. find the percent of change from $45 to $40
which equation shows the point-slope form of the line that passes through (3, 2) and has a slope of 1/3 ?
raise the product of 44 and 9 to the power of the sum of 2 and 5
03.03 mc) find the ordered pairs for the x- and y-intercepts of the equation 5x − 6y = 30 and select the appropriate option below.
simplify the expression below. 4g^3h 18g^5 8g^2h
Water is an abiotic factor in terrestrial environments. please select the best answer from the choices provided t f
fossil evidence, rocks, and the shape of continents provide support for the theory of
Which of these words conveys a negative connotation? a. consider b. explain c. discuss d. dispute
03.03 mc) find the ordered pairs for the x- and y-intercepts of the equation 5x − 6y = 30 and select the appropriate option below.
what is the solution set of y = x2 2x 7 and y = x 7