yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

John Locke explained a "social contract" is
which cell type can specialize into any other type of cell in the body?
Atoms with large nuclei have undtable nuclei. theses elements are called ____
Can you guys help me with 1 and 2 please
how are the commutative property of addition and the commutative property of multiplication alike?
The sum of a number and -2 is no more than 6
Why did colonists resist the new acts that Great Britain passed during this time? to cause as much destruction of British property as possible to demand represe
Who argued in the 1960s that society creates deviance and deviant individuals by responding in particular ways to behaviors and actions?
What was the significance of the american victory at the battle of saratoga
Howard says to raj: i might buy your car from you for $200 or $300. this statement is not a legal offer because?