ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

A sewing club used 48 feet of fabric to make 8 blankets. At this rate how many blankets can be made from 6 yards of fabric?
I'am thinking of two numbers. The difference of the two numbers is 36. Their sum is 286. What are the two numbers?
Help please! My maths unfortunately... Does anyone know how I would answer this? I just simply do not know what 'describe each reflection' means. Erm? The shape
Suppose there are 297 students going on a field trip. If each schoolbus can carry 58 students estimate the number of buses that will be needed to transport all
Sum of 3 numbers is 133. Third number is 3 times the first. Second number is 8 more than the first. What are the numbers?
The ratio of the number of boys to the number of girls in a school is 5:7.If there are 600 students in the school,how many girls are there?
Find two consecutive numbers whose sum is 117
where did salt get its name from
round 32.697 to the nearest tenth
I need a equation for a problem in using a pulling force a mass a coefficient of static friction a coefficient of kinetic friction and solving for the frictiona