Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

A triangle has vertices at f (-7,3),g(2,6) and h(3,5)
WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP A line has a slope of - 3/4 and passes through the point (-5, 4). Which is the equation of the line? a: y= -3/4×+1/4b: y= -3/4×
What is the name of this time period or era?This was an intellectual movement that spread across Europe, when people began to question the king's divine right t
When HOTSEAT begins, Stargirl pretends the seat is: a broken b on fire c too small for her d smelly
Find the value of X for which d is parallel to m.
Question 6 of 20 : Select the best answer for the question. 6. In the following sentence, which words are nouns? The boy and girl were holding hands on the way
help with my homework thank you
Express the following in scientific notation. 0.0094x10^2 9.4x10^? what is the missing exponent?
How far would the plane fly in 3 hours at this speed? explanation
The rat of change in y=8x+6