sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

Especially since the new deal in the 1930s, ____________ has/have played a much more prominent role in protecting liberty and promoting equality.
what is required to bring about phase change?
Can someone please help me with this question?
Would someone please help me with my french? Thank you!
the perimeter of a square JKLM is 48 units ..what is the x?
refer to the illustration above. reaction 3 in the graph
What are the possible consequences of invasion of privacy?
the inequality 6-2/3x<x-9 is equivalent to...x>9 x<9 x-3/5 x<-3/5
A triangle has angles measuring 10°, 40°, and 130° with side lengths of 23 cm, 84 cm, and 100 cm. Classify this triangle by its angles and sides.
Which pilgrim dresses in red and blue? A.the Plowman B.the Doctor C.the Merchant D.the Knight