braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

Answer question from picture.
The hardest known natural material is _____. jade quartz diamond talc
What is "macula non est in te" in English?
Dylan has a square piece of metal that measures 10 inches on each side. he cuts the metal along the diagonal, forming two right triangles. what is the length of
________ has its own magnetic field. A. A globe B. A wire C. The Earth D. A battery
Which statement BEST captures the importance of good personal hygiene?
Jaime: ¿A qué te dedicas?
What is not characteristic of the Ku Klux Klan? encouraged freed blacks during Reconstruction to vote secret society that prevented blacks from being involved i
Translate this in English: Son las tres de la tarde. Hoy es domingo. No tengo que ir a la escuela. Voy a pasar tiempo con mis amigos Luisa y Carlos. A Luisa y
Before the industrial revolution,how were goods produce in europe