nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The Philadelphia Police Department regularly stations police officers outside of nuisance bars towards the end of Philadelphia Eagles games to respond to instan
​which diagnostic technique is most commonly used to visualize a bone fracture?
Math sequences number patterns
A certain car depreciates about 15% each year. Write a function to model the depreciation in value for a car valued at $20,000.
Lixin has three ribbons of lengths 160 cm, 192 cm and 240 cm respectively. She wishes to cut all the ribbons into equal number of pieces without any leftover ri
Can anyone please help me? :(
In the lottery game known as 6/36, a player picks six numbers from 1 to 36. (a) How many different ways are there for the player to pick any 6 numbers, if order
history of Santa Fe how was it colonize
I need help please?!!!
What is anti-parallel replication