goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Cual es el rango? Datos (10.2.12.2.4.8.1) Tue Enviar
Thomas planted a seed and measured the height of the stem each week for four weeks. • The stem grew 1 inch in the first week •The stem grew 2 inches each week a
Three states that rejoined the United States in 1868 were
Why do historians continue to gather historical evidence for even well-known events? They want to find artifacts to sell. They are looking for evidence to predi
the peremiter of the square is 36yards. What is the length of each side
solve for the missing missing variable C=2πr; C=18.84, π=3.14
The underlined words in this excerpt are
Which of the following is NOT considered a high risk group for foodborne illness? A Teenagers B Infants с Preschoolers D Elderly people
Which set of goods or people are MOST likely to be distributed from the Western Hemisphere (New World) to Europe? A. Africans, guns, and rum B. sugar, tobacco,
Maddie Cat can ride her tricycle at an amazing speed of 3.75 meters per second. How far can she go in 5.0 seconds?