ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

I’m giving 20 points, and this word starts with co
need help im struggling​
Cuantas veces cabe el 9 en el 45
HNO3(s) → H+(aq) + NO3(aq) Which statement about this equation is FALSE? A. It shows the dissociation of nitric acid. B. It is a decomposition reaction. C. It f
5-8 complete sentences paragraph, explaining why you would want to make a change to help our ecosystems. (including a change you think would help our ecosystems
what where 3 island that were targeted by the Allies in hopes to bring the japanese to surrender
which of the following coordinate points have an x-value of 5? Select all that apply. A) (5, 3) B) (5, 9) C) (0, 5) D) (9, 5)
A place that limits a wave’s motion.
During the Cold War, economic systems became associated with political systems with capitalism being associated with America's government. What does capitalism
To what extent do politics, society, and the economy change between 1960 and 1990