allysonsolway allysonsolway
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys 2 oranges he pays with £1 coin and gets 52p change work out the cost of 1 orange

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 16-03-2022

The cost of one orange is 76 p.

What is division?

Division is a mathematical operation that is used to determine the quotient of a set of numbers. The sign used to denote division is ÷.

What is the cost of 1 orange?

The first step is to know how many pence makes a pound.

100 pence = 1 pound

The second step is to convert £1 52 p to pence

1 x 100 + 52 = 152p

The third step is to divide, 152 by 2

152/2 = 74p

To learn how to convert units, please check: https://brainly.com/question/25993533

Answer Link

Otras preguntas

in the man who quit money what sin did daniel think was worse than murder
What is one way that the industrial revolution's impact showed itself in the art of realists like manet
Find three consecutive odd integers that have a sum of 9. Order them from least to greatest.
Yo siempre _____ que hay que reciclar. A. di B. digo C. hago D. dice
A rectangle is 25 in. long and 13 in. wide. What is the area of the rectangle? In the simplest form.
In ______ you study rock strata, and in ________ you study fossils.
how do i start a political speech listing the things you would promise for the people in your town
Which family (group of elements rarely forms chemical bonds with other elements? a. nonmetals b. noble gases c. halogens d. metalsthe family (group of eleme
HELP ME WITH QUESTION 5 AND 6 PLEASEEE I DONT UNDERSTAND IT???
urbanization and industrialization led to ?