schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

In a voltaic cell, chemical energy is converted to (1) electrical energy, spontaneously (2) electrical energy, nonspontaneously (3) nuclear energy, spontaneousl
who was a king of mesopotamia he tried to make his queen happy by building the hanging gardens of babylon one of the seven wonders of the ancient world
What were the causes of the Mexican-American War?
As citizens, we do not vote on all legislation directly. We appoint politicians to discuss, debate, and vote on new laws for us. This type of democracy is known
During the 14th century, the Black Death became a widespread epidemic primarily because of 1) the resurgence of trade 2) Chinese overseas exploration 3) Europea
How might the Tiber River have been helpful to the development of Rome
one whole and a half plus one and 8 in simplest form
chemistry is best defined as the study of what
Which of these 1 M solutions will have the highest pH?(1) NaOH (3) HCl(2) CH3OH (4) NaCl
The equation of a line is 5x − 2y + 10 = 0. How do you write it in the form: y=mx+b?