rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

wich two biomes are connected by estuaries
Which set of descriptions would describe the largest number of people in a region? A. Rural, Sunni, and Kurd B. Urban, Sunni and Arab C. Rural, Shia, and Kurd D
how many countries and how many dependencies are located in the lesser antilles
What did Plato critique in his book The Republic?
how many countries and how many dependencies are located in the lesser antilles
PLEASE HELP I GIVE THANKS
read line 17 from the poem .Then soon, with the emblem of truth, what does this line refer to. A.THE DEEP STONE WELL B. THE OLD WOODEN BUCKET C .THE WELLS WHITE
what was grovers main ambition in life
Expressions. Simplify 2a + 8a
The admission fee at an amusement park is 1.5 dollars for children and 4 dollars for adults. On a certain day, 256 people entered the park, and the admission fe